art1.jpg

art2.jpg

art3.jpg

The Hate Destroyer – historia „superbohaterki z sąsiedztwa”

(09.05.2013) 12:02Ola Kozlowska

Nie posiada nieziemskich mocy, nie potrafi latać, nie jeździ super pojazdem.
Uzbrojona w szpachl
ę, zmywacz do paznokci i spray przemierza Berlin, a coraz częściej i całe Niemcy, usuwając z przestrzeni publicznej TYSIĄCE neonazistowskich, rasistowskich czy homofobicznych przesłań. Irmela Mensah-Schramm to 67-letnia niemiecka była nauczycielka a obecnie aktywistka i działaczka na rzecz praw człowieka, superbohaterka.

 

Od ponad dekady bez chwili wytchnienia dociera nawet do najbardziej zapomnianych zakątków, przeznaczając na ten cel znaczną część emerytury i prawie cały swój wolny czas. Słusznie twierdzi, że choć jej działanie jest poniekąd walką z wiatrakami, to jego wymiar ma charakter symboliczny. Brak reakcji na wszechobecne w Niemczech neonazistowskie wlepki, graffiti czy napisy jest cichym przyzwoleniem i zgodą na przekazywane przez nie treści. Swoim działaniem wyraża jasny sprzeciw, będąc tym przykładem dla reszty społeczeństwa. Prowadzi warsztaty z dziećmi i młodzieżą a archiwum, którym dysponuje, posłużyło do stworzenia wystawy pokazywanej od lat w całej Europie.

 

Vincenzo Caruso i Fabrizio Lussu – dwóch filmowców z Turynu – zafascynowani zdeterminowaniem i konsekwencją jej działania, postanowili uczynić Irmelę główną bohaterką ich filmu. Prace and The Hate Destroyer trwają już prawie trzy lata. Autorzy (mimo dzielącej ich odległości) starają się towarzyszyć Irmeli w ważnych dla niej momentach życia, tak by powstały obraz był portretem człowieka a nie tylko suchą historią aktywistki.

 

Vincenzo i Fabrizio dysponują już ogromem materiału, jednak by film powstał, w nadchodzące lato muszą odbyć się kolejne zdjęcia. By zebrać konieczne do tego środki finansowe, właśnie ruszyła kampania crowdfundingowa, która – jeśli zakończy się sukcesem – w dużej mierze przyczyni się do dokończenia dokumentu. Każdy z nas ma szansę wspomóc film przekazując na ten cel wybraną przez siebie sumę i stając się tym samym „współproducentem”. Świat musi przecież usłyszeć historię „superbohaterki z sąsiedztwa”!

 

Jak mówi motto projektu – take action now!


Sprawdźcie stronę główną projektu - www.thehatedestroyer.com

Ola Kozlowska

Ola Kozlowska napisał/a 13 artykułów na CzytajNiePytaj.pl

Ola Kozlowska - z wykształcenia filmoznawca i italianistka, zawodowo związana z produkcją filmową. Współtwórca kreatywnego kolektywu Fola World. Choć często krąży między Niemcami, Italią i Polską, to większość czasu spędza w Berlinie. Multikulti i multitasking, tak jak miasto, w którym żyje. Uzależniona od kuchni azjatyckiej i dobrego wina.

comments powered by Disqus

       

realizacja agendo.pl, cms imperialcms.pl, projekt: saidovsky

Copyrights © 2012 - 2017. Wszystkie prawa zastrzeżone.