art1.jpg

art2.jpg

art3.jpg

Gorączka u małego dziecka – jak bezpiecznie ją obniżyć?

(12.01.2015) 12:08CzytajNiePytaj

Niemowlaki i małe dzieci często gorączkują – ich układ odpornościowy i termoregulacyjny nie jest jeszcze w pełni ukształtowany. Wysoka temperatura pojawiać się może w związku z poważnymi chorobami, ale najczęściej związana jest z niegroźnym wirusowym zapaleniem górnych dróg oddechowych. Jak obniżać ją w bezpieczny sposób?

Warto pamiętać, że niemowlaki nie mają jeszcze w pełni stabilnego układu termoregulacyjnego, dlatego podwyższona temperatura może być nieraz spowodowana przegrzaniem się, ząbkowaniem czy długotrwałym płaczem. Jednak zawsze powinna być dla nas niepokojącym sygnałem, zwłaszcza jeśli będzie się utrzymywać. Małe dzieci łatwo „łapią” różnego rodzaju wirusowe infekcje, szczególnie podczas kontaktu z innymi chorymi maluchami np. w żłobku. Chociaż generalnie gorączka u dziecka na początku choroby jest dobrym znakiem (oznacza, że organizm walczy z infekcją), to szybko zaczyna działać na jego niekorzyść – powoduje znaczny dyskomfort, a długo utrzymująca się może wpływać negatywnie na funkcjonowanie narządów wewnętrznych.


Leki przeciwgorączkowe

Wybierając leki przeciwgorączkowe, musimy mieć na uwadze przede wszystkim wiek oraz wagę malucha. To, co na gorączkę u rocznego dziecka sprawdzi się doskonale (np. zawiesina Nurofen dla dzieci o owocowym smaku), niekoniecznie wystarczy w przypadku starszaka. Błędem będzie także podanie dziecku mniejszej dawki leku dla dorosłych – sięgajmy tylko po preparaty stworzone specjalnie z myślą o najmłodszych. Mogą one zawierać paracetamol bądź mający działanie przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i przeciwzapalne ibuprofen. Zapomnijmy o kwasie acetylosalicylowym, który możemy stosować dopiero po ukończeniu przez dziecko 12. roku życia. W przeciwnym razie musimy się liczyć z możliwością wystąpienia poważnych powikłań.


Jak pomóc dziecku?

Wysoka temperatura u dziecka jest zwykle przyczyną złego samopoczucia czy problemów z zaśnięciem. Oprócz podawania leków przeciwgorączkowych możemy też innymi metodami ułatwiać życie małym pacjentom. Ubierzmy dziecko w dość lekkie i przewiewne śpioszki czy ubranko i okryjmy szczelnie kocykiem (nie powinno mieć zbyt gorąco, nie może jednak zmarznąć). Pilnujmy, żeby odzież pozostawała sucha i zmieniajmy ją na bieżąco, gdy tylko się przepoci. Podawajmy duże ilości płynów, aby uniknąć odwodnienia. Dziecku łatwiej będzie zasnąć w pomieszczeniu o większej wilgotności powietrza – zastosujmy nawilżacz lub po prostu położony na grzejniku mokry ręcznik.


Gorączka u małego dziecka zawsze powinna wzbudzić w nas czujność. Jednak w większości przypadków wystarczy zastosowanie odpowiedniego leku, podanego w stosownej dawce.

CzytajNiePytaj

CzytajNiePytaj napisał/a 125 artykułów na CzytajNiePytaj.pl

comments powered by Disqus

       

realizacja agendo.pl, cms imperialcms.pl, projekt: saidovsky

Copyrights © 2012 - 2017. Wszystkie prawa zastrzeżone.